بولتن خبری، یک ابزار قدرتمند رسانه‌ای در خدمت روابط‌ عمومی‌ها

بولتن (Bulltein) یا خبرنامه، انتشار مجموعه گزارش‌های کوتاه و اخبار رویدادهای یک سازمان و ارگان است که پیش از این، تنها به‌صورت چاپی در قالب هفته‌نامه، ماه‌نامه یا فصل‌نامه منتشر می‌شد. با گسترش اینترنت و فراگیری شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، بولتن‌ها نیز با تغییر و تحولات همراه شدند و افزون بر انتشار چاپی، خبرنامه‌های الکترونیکی با تاثیرگذاری بیش‌تر در گستره جهانی و با هزینه‌های کمتر، این امکان را برای تمامی کسب‌وکارها، فعالیت‌ها و حتی اشخاص فراهم کرده است.

در حال حاضر، بولتن‌های الکترونیک و آنلاین، به‌عنوان ابزار اطلاع‌رسانی مناسبی برای بخشی از مخاطبان خاص با شناخت از نیازها، علاقه‌مندی‌ها و سلیقه‌های طیف خاص در زمینه رویدادها، اخبار و گزارش‌های مرتبط با یک موضوع مشترک یک سازمان و یا کسب‌وکار با مخاطبان محسوب می‌شود. برتری و مزیت مهم بولتن‌های الکترونیک نسبت به چاپی، افزون بر گستردگی، سرعت و کاهش هزینه‌ها، انتشار روزانه آن است که در صورت داشتن یک تیم حرفه‌ای و یا روابط‌عمومی قوی، امکان‌پذیر است.

در تعریف کلی، بولتن، خبرنامه یا نشریه داخلی را می‎‌توان مجله ادواری نامید که هدف اصلی انتشار (چاپی یا الکترونیکی) آن توسط روابط‌عمومی‌ها، اطلاع‌رسانی به مخاطبان درون‌سازمانی، درون‌گروهی و یا حتی برای کسب‌وکارهاست. دسته‌بندی اخبار و گزارش‌های منتشر شده در بولتن‌ها را نیز مدیران روابط‌عمومی سازمان‌ها بر اساس سیاست‌گذاری‌های تعیین‌شده سازمان متبوع، تعیین و اجرا می‌کند.

به‌رغم توسعه و پیشرفت فناوری‌های اینترنتی و تغییر بولتن‌های چاپی به الکترونیکی، تولید محتوای کیفی و تخصصی، همچنان از ارکان و عناصر اصلی و مهم بولتن‌ها به‌شمار می‌رود. زمان انتشار بولتن در فاصله‌های مشخص و منظم با محتوای مناسب شامل مقاله‌، گزارش و اخبار علمی، آموزشی و حتی سرگرم‌کننده برای مخاطبان خاص است که درصورت تهیه و انتشار یک بولتن با چارچوب‌های علمی و ارزیابی دقیق مخاطبان سازمانی، یک رسانه قوی برای روابط‌عمومی‌ها به‌شمار می‌رود. یکی از مزیت‌های بولتن‌های الکترونیک بر چاپی، ارایه و انتشار اخبار و گزارش‌های به‌روز است درحالی‌که در بولتن چاپی، بخش مقاله و متون علمی اهمیت دارد و اخبار و گزارش‌ها کارایی چندانی ندارد.

در دنیای مدرن و پیشرفته امروز با کمک اینترنت و انواع شبکه‌های اجتماعی و مجازی، روزانه حجم بالایی از خبر، محتوا، فیلم و عکس با موضوع‌های مختلف مخابره و منتشر می‌شود و برای آگاهی و اطلاع از اخبار در موضوع خاص و سوژه مورد نظر، کاربران باید به ابزار و امکاناتی در این زمینه مجهز باشند. به‌همین‌منظور، نرم‌افزار پایش اخبار این امکان را به کاربران و مخاطبان می‌دهد تا از میان هزاران خبر و محتوای منتشر شده در خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، روزنامه‌ها و نشریات و شبکه‌های اجتماعی، خبرهای مورد نظر را بر اساس کلیدواژه و کلمات کلیدی انتخاب کند تا اخبار مورد نظر به‌صورت بولتن خبری در اختیار مخاطب قرار گیرد.

برای ساخت یک بولتن خبری باید به‌ترتیب زیر عمل کرد:

-فیلتر و جداسازی اخبار با استفاده از کلمات کلیدی، تاریخ انتشار و منابع مورد نیاز

-سپس انتخاب گزینه بولتن‌ساز در دسته گروه اخبار فیلتر شده

-انتخاب نوع چاپ نهایی

-ادیت و ارسال بولتن تهیه‌شده برای مخاطبان و مشتریان خاص و افراد درون‌سازمانی یا گروه‌های هدف

بولتن‌های خبری دارای کاربردهای ابزاری، اطلاع‌رسانی، تبلیغاتی و فروش و غیره هستند که به برخی از این کاربردها اشاره می‌کنیم:

-کمک به پیشبرد و ارتقای اهداف سازمانی یا کسب‌وکار

-اطلاع‌رسانی به گروه مخاطبان با هدف جهت‌دهی و ایجاد تحولات درون‌سازمانی

-تبلیغات و بازاریابی موثر و هدفمند

-فروش بیش‌تر محصولات یا خدمات

-ارتقای اهداف مدیریتی سازمان با استفاده از نمودار، چارت و جدول در موضوع‌های مختلف

-جمع‌آوری آمار و اطلاعات در زمینه‌های مختلف و آگاهی‌رسانی درون‌سازمانی

بنابراین، بولتن‌ها، ابزار قوی رسانه‌ای و تاثیرگذار در خدمت روابط‌عمومی‌هاست که در صورت استفاده درست، بازتاب‌های مثبت و مطلوبی را برای سازمان یا کسب‌وکار مورد نظر درپی‌خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست